Ввезення майна на територію Росії в якості внеску до статутного капіталу, Кузьмін Євсєєв і

Зростання промислового виробництва на території Росії неможливий без оновлення основних фондів підприємств. І якщо потрібного обладнання в Росії знайти не вдається, підприємець може імпортувати його з-за кордону. При ввезенні товарів на територію Росії митні органи стягують з імпортерів митні платежі.







Склад митних платежів визначено у статті 110 Митного кодексу РФ. Відповідно до неї при ввезенні товарів підлягають сплаті:

  • мито,
  • ПДВ,
  • збори за митне оформлення,
  • збори за митне зберігання і супровід,
  • акциз (при ввезенні підакцизних товарів).

Нагадаємо, що ставки митних зборів при ввезенні товарів визначають залежно від виду обладнання і вважають або у відсотках від митної вартості (5-15%), або в євро в розрахунку на одиницю продукції. Податкова база по ПДВ визначається як сума митної вартості товару та митних зборів, ставка - 18% або 10% в залежності від виду товару, що ввозиться.

Зрозуміло, що при ввезенні дорогого устаткування податковий тягар буде досить істотним. І це може негативно вплинути на саму можливість придбання нового обладнання. Чи можна якимось чином знизити розмір митних платежів? Так можна. Якщо обладнання ввозити в якості внеску до статутного капіталу, то при дотриманні певних умов, імпортер може заощадити на сплаті ПДВ і митних зборів.

Умови надання пільг

Перше і найнеобхідніше умова - цільове призначення ввезеного обладнання. Пільги зі сплати ПДВ і митних зборів надаються тільки, якщо обладнання є внеском до статутного капіталу.

Згідно з пунктом 1 статті 66 ГК РФ статутного (складеного) капітал формується у всіх господарських товариств і товариств. До господарським товариствам ставляться повні товариства і товариства на вірі. Господарські товариства - це акціонерні товариства, товариства з обмеженою (додаткової) відповідальністю. У некомерційних організацій (фондів, асоціацій, спілок, установ і т.д.), статутний капітал не формується, а значить, ці організації не мають права скористатися вищезгаданими пільгами.

Друга умова отримання пільг - це статус самої організації і вид ввезеного обладнання. Так, відповідно до підпункту 7 пункту 1 статті 150 НК РФ не підлягає обкладенню ПДВ ввезення технологічного обладнання, комплектуючих і запасних частин до нього. І тут не має значення статус самої організації. А ось для отримання пільг по сплаті митних зборів важливо, щоб обладнання ввозив іноземний інвестор в якості внеску в підприємство з іноземними інвестиціями. Розберемося докладніше з усіма умовами отримання пільг.

Внесок до статутного капіталу - як оформити?







Митні органи при оформленні процедури ввезення товарів на територію Росії вправі зажадати від організації документи, що підтверджують статус ввезеного обладнання. Внесок до статутного капіталу організації учасник може внести

  • при установі організації,
  • при збільшенні статутного капіталу.

При будь-якому варіанті необхідно дотримати процедури оформлення рішень, передбачені законодавством РФ.

ПДВ при ввезенні в статутний капітал

Отже, всі документи, які підтверджують, що ввозиться майно є внеском до статутного капіталу, у організації є. Але згідно зі статтею 150 НК РФ від сплати ПДВ звільняється тільки ввезення технологічного обладнання, комплектуючих і запасних частин до нього. Інше майно, що ввозиться в якості внеску до статутного капіталу, підлягає оподаткуванню ПДВ.

А якщо обладнання в переліку немає? Тоді імпортеру доведеться звернутися безпосередньо в ГТК Росії і отримати офіційний висновок про те, що ввезене обладнання є технологічним. Можливо, що для прийняття такого рішення доведеться звернутися до послуг експертів. І вже, якщо при наявності таких документів звільнення від сплати ПДВ митні органи не дадуть, доведеться йти до суду.

Якщо ввозиться майно не відноситься до технологічного устаткування, то сплачений на митниці ПДВ організація має право прийняти до відрахування - подп. 2 п. 1 статті 172 НК РФ. При цьому відрахуванням підлягають суми податку, фактично сплачені при ввезенні товарів на митну територію Росії, після прийняття їх на облік (п.1. Ст. 172 НК РФ).

Мита при ввезенні в статутний капітал

Якщо пільгу зі сплати ПДВ можуть отримати всі організації в разі ввезення технологічного обладнання в якості внеску до статутного капіталу, і при цьому не має значення статус самої організації, то отримати звільнення від сплати митних зборів вправі тільки підприємства, що мають статус підприємства з іноземними інвестиціями. Крім того, майно має ввозити тільки іноземний інвестор. Постанова № 883 крім цього висуває вимоги і до виду ввезеного майна, і до терміну його ввезення. Розберемося з усім по порядку.

Хто може бути іноземним інвестором? По-перше, це іноземні юридичні особи і організації, що не мають статусу юридичної особи, а також іноземні громадяни та особи без громадянства, які постійно, що проживають за переділами Росії, міжнародні організації. По-друге, всі перераховані вище особи повинні мати право за законодавством своєї країни здійснювати інвестиції на території Російської Федерації. Тобто, якщо, наприклад, за місцевим законом юридичним особам заборонено вивезення капіталу в Росію, то такі юридичні особи не визнаються іноземними інвесторами.

Як іноземний інвестор може увійти до складу учасників російської комерційної організації? Тут існує два способи. Перший - іноземний інвестор самостійно або спільно з російським партнером створюють комерційну організацію шляхом заснування. Другий - іноземний інвестор викуповує частки (акції, паї) в уже створеної організації або ж купує частки (акції, паї) при збільшенні статутного капіталу.

Що ж стосується виду ввезеного майна - то звільняються від обкладання митом товари, які:

  • не є підакцизними;
  • відносяться до основних виробничих фондів;
  • ввозяться в терміни, встановлені установчими документами для формування статутного капіталу.

Контроль за цільовим використанням

При наданні пільг зі сплати митних зборів і податків ввезені товари підлягають умовному випуску. Згідно зі статтею 151 Митного кодексу РФ умовно випущені товари, щодо яких надано пільги по сплаті митних зборів, податків відповідно до законодавства Російської Федерації, можуть використовуватися тільки в цілях, що відповідають умовам надання пільг. Причому умовно випущені товари мають статус іноземних товарів і знаходяться під митним контролем до їх випуску у вільний обіг (подп. 4 п.1 ст. 11 ТК РФ).







Схожі статті